Práce s mládeží - Rok 2010   (Činnost organizace)

"CYPRINUS CARPIO POHAR"

11. 9. proběhly pod záštitou ČRS MO TOVAČOV na rybníce v Měrovicích již tradiční dětské rybářské závody. Zúčastnilo se jich třináct mladých rybářů. Letos nám, na rozdíl od loňského ročníku přálo počasí. Ryby byly při chuti, takže bylo daleko vice úlovků a všichni si pěkně zachytali.
Výsledky:
                 1.místo : René Večerka
                 2.místo : Tomáš Margecín
                 3.místo : Marek Zavřel

Hodnotné ceny věnovala MO TOVAČOV, které nám předal, její předseda pan Mgr. Ladislav Hanák.

Slávek Ruman, vedoucí ZK Rybáři

ULOV SI SVOU PRVNÍ RYBKU

10. 9. 2010 jsme uspořádali, již čtvrtý ročník akce nazvané Ulov si svou první rybku pro děti, které si chtěli vyzkoušet rybářské uměni. Setkání se uskutečnilo na rybníce Jordán a zúčastnilo se 28 dětí od 3 do 13let. Rybky byly při chuti, takže se nakonec každému "ta jeho první rybka podařila ulovit". Tato akce se setkává u dětí i rodičů s velkým úspěchem a proto ji budeme i v dalším roce opakovat.

Mladí rybáři na Jižní Moravě ……

Ve dnech 3. - 8. července 2010 uspořádal Městský dům dětí a mládeže Kojetín soustředění mladých rybářů v Rakvicích. Členové rybářského kroužku "Cyprinus Carpio" Kojetín (MO ČRS Tovačov) se ubytovali téměř na břehu krásného rybníku "Kačenárna" v areálu MO MRS Rakvice. Účastníci chytali hlavně na rybníku v Rakvicích, ale pro zpestření rybolovu zajížděli i na řeku Dyji do obce Bulhary a na Novomlýnskou nádrž, kde si mohli vyzkoušet rybářskou závodní trať v Pavlově. Chvíle napětí prožili mladí rybáři při jednodenních závodech na tamním rybníku.

Výsledky:
                 1.místo : Marek Zavřel
                 2.místo : Radek Belán
                 3.místo : Radek Lavrinec

Ceny do závodů věnovali sponzoři: Rybářské centrum Olomouc, Rybářské potřeby ŠTROF Kroměříž, Rybářské potřeby Červinka Kroměříž, Rybářské potřeby Tovačov, CARP BOYS - Rybářské potřeby Albert Hypermarket Kroměříž. Všem touto cestou děkujeme.
     Poděkování patří i členům MO MRS Rakvice za nádherně připravený areál, jejich vstřícnost, ochotu a pomoc při realizaci pobytu pro děti. Šest dnů krásného počasí, nádherného prostředí a pěkného rybolovu uteklo jako voda a již teď se těšíme na další rok.

Slávek Ruman, vedoucí rybářského kroužku Cyprinus Carpio

"Cyprinus Carpio Kojetín 2010" - Naše první závody v plavané

Někdy koncem zimy dostal náš rybářský kroužek nabídku k účasti na rybářských závodech mládeže v plavané, kterou jsme přijali. Tento závod je nazván ,, O pohár hejtmana Olomouckého kraje" a tento rok se pořádá již 7. ročník. Je to série tří dvoukolových závodů, které se konají na různých místech a různých vodách. První závod - 1.5.2010 proběhl na štěrkopískovně v obci Krčmaň. Druhý závod – 15.5.2010 bude na řece Moravě v Olomouci. Třetí závod – 4.9.2010 se uskuteční na chovném rybníce v Lošticích. Soutěží se v kategorii kadetů, jednotlivců, tříčlenných družstev a juniorů jednotlivců.

Do našeho družstva (MO Tovačov) byli vybráni tito závodníci: Ondřej Matějček, Jakub Skoupil a Radek Belán. Za juniory nastoupil Tomáš Margecín. Všichni tito závodníci jsou členové rybářského kroužku Cyprinus Carpio při MěDDM v Kojetíně. V sobotu 1.5.2010 jsme vyrazili do Krčmaně nedaleko Olomouce. Po příjezdu nás přivítalo nevlídné zamračené počasí a mírný déšť, což nám vůbec nevadilo. Po seznámení se závodní tratí začal ten pravý závodnický kolotoč. Míchání krmení, rozhodování nad výběrem prutů, zda chytat na odhoz s anglickým splávkem na větší vzdálenost, nebo použít bič a chytat blíže břehu. Je také nutno zvolit správnou montáž a správný typ a gramáž splávku. Nakonec se rozhodujeme pro jemnější chytání na 6-ti metrový bič 8-10metrů od břehu.

V 6:30hod začíná losování. Závodníci jsou rozlosováni po devíti do sektoru A, B a C. Junioři do sektoru D, kde závodníků bylo 10. Vedoucí kroužků vylosovali čísla od 1-9. My jsme si v prvním kole vylosovali číslo 2 a ve druhém kole číslo 5. Po losování odešli závodníci na vylosovaná místa a měli 1hodinu přípravu na první kolo. Po hodině zazněl první signál, který oznamuje začátek závodu. Každé kolo tvá 2hodiny. Mezi prvním a druhým kolem byla hodinová přestávka na občerstvení, kde se podával výborný kabanos přímo z udírny. Druhé kolo byl skutečný boj, každý závodník si uvědomoval, že teď jde o vše.

Jak se nám dařilo:

•  Jakub Skoupil v prvním kole si vylosoval sektor B2. Bohužel v tomto kole se mu moc nedařilo a skončil bez úlovku a dělil se s dalším závodníkem o 8 místo v sektoru. V druhém kole si vylosoval C5. Je třeba ocenit, že po prvním nevydařeném kole to nevzdal, perfektně zachytal s 12ti ulovenými rybami a váhou 1460g skončil v sektoru na 4. místě. .."Kubo, výborně!" Po součtu bodů z obou kol skončil celkově na 20. místě.

•  Ondřej Matějček V prvním kole si vylosoval sektor A2 a skončil s naváženým úlovkem 400g na 7. místě. V druhém kole chytal na místě A5 a s váhou 340g skončil v sektoru na 5. místě. Po součtu bodů z obou kol z toho bylo celkově 18. místo. Ondra měl na konci prvního kola velkou smůlu, zasekl na bič pěkného kapra, dokonce se mu podařilo ho zvednout ode dna k hladině, kde jsme ho na chvilku zahlédli. Mohl mít 40-45cm. Bohužel se mu po chvíli díky závodnické nezkušenosti a hlavně kvůli malému cejnovému háčku vypnul. Škoda, tento kapr mohl Ondru posunout o pěkných pár míst nahoru. Bohužel ale i to patří k rybařině.

•  Radek Belán V prvním kole si vylosoval místo C2 a s váhou 40g se v tomto sektoru umístil na 7. místě. V druhém kole si vylosoval B5. Zde se mu podařilo zachytat mnohem lépe a s váhou 680g skončil v tomto sektoru na 2. místě. Po součtu bodů z obou kol z toho bylo pěkné 11. místo a Radek tak skončil z našeho tříčlenného družstva nejlépe. "Moc pěkné, Radku."

•  Tomáš Margecín v prvním kole si vylosoval místo D10. S váhou 120g skončil v prvním kole na 6. místě. V druhém kole měl vylosováno D8, kde s váhou 1580g skončil na 3. místě. Po součtu bodů z obou kol z toho bylo pěkné 5. místo mezi juniory. V druhém kole jsem ho chvíli pozoroval. Chytal na odhoz s anglickým splávkem netradičně na vzdálenost cca 10m. Sice chytal celkem spolehlivě, ale myslím, že kdyby dal na radu a použil 6m bič, který by byl na tuto vzdálenost vhodnější a hlavně rychlejší, mohl dopadnout o něco lépe.

Jak jsme spokojeni s výsledky?

Myslím, že můžeme být spokojeni. Vzhledem k malým zkušenostem ze závodní plavané se dá říci, že jsme dopadli dobře. Když uvážíme, že Kuba a Ondra teprve letos v únoru složili rybářské zkoušky a rybaří prvním rokem, byl jejich výkon velmi dobrý. Také chci pochválit Radka a Tomáše za reprezentaci a pěkné umístění na svých prvních závodech v plavané.

Závody pořádala MO ČRS Brodek u Přerova a je třeba zdůraznit, že závody byly perfektně organizačně připraveny a zvládnuté. Závěrem mi také dovolte poděkovat předsedovi MO ČRS Tovačov, panu Ladislavu Hanákovi a celému výboru za poskytnutí finančního příspěvku na zakoupení kvalitního rybářského vybavení pro závodníky a členy rybářského kroužku ,,Cyprinus Carpio Kojetín" (MO Tovačov). Ještě jednou velký dík za všechny členy rybářského kroužku.